Co to jest starczowzroczność? Prezbiopia i jej leczenie

A
A
grafika do artykułu

W tym artykule przedstawimy, czym jest starczowzroczność, a także jakie objawy towarzyszą tej dolegliwości. Opiszemy również najważniejsze sposoby radzenia sobie z prezbiopią. Odpowiednio dopasowane okulary lub soczewki kontaktowe przywracają bowiem pełny komfort widzenia. 

Co to jest starczowzroczność?

Starczowzroczność, czyli prezbiopia to naturalna konsekwencja starzenia się oka. W wyniku tego procesu pogarsza się elastyczność soczewki, a także zmniejsza się siła mięśni oczu. To dolegliwość, której nie da się zapobiec, a większość osób zauważa u siebie jej objawy już po 40 roku życia. Przyczyny prezbiopii to przede wszystkim starzenie się narządu wzroku. Możliwe jest natomiast stosowanie takich okularów korekcyjnych oraz soczewek kontaktowych, które przywracają komfort widzenia. Po czym poznać objawy prezbiopii?

Starczowzroczność — objawy

Utrata zdolności akomodacji to dotkliwy objaw prezbiopii. Akomodacja nazywana także nastawnością oka polega na jego dostosowaniu do oglądania obiektów położonych w różnych odległościach. Proces ten jest możliwy dzięki zmianie kształtu soczewki, co następuje w wyniku skurczu mięśnia rzęskowego. Problem z akomodacją przy prezbiopii pojawia się ze względu na to, że soczewka z wiekiem zwiększa swoją sztywność, a także rośnie poziom energii potrzebnej do jej odkształcenia. 

Prezbiopię możesz zauważyć w momencie, gdy pacjentowi doskwiera:

  • ból głowy,
  • uczucie dyskomfortu przy pracy z bliży
  • uczucie napięcia w oczach,
  • zamykanie lub mrużenie jednego oka w trakcie czytania,
  • zamazany obraz — szczególnie tekstu.

Prezbiopia może występować jednocześnie z innymi wadami wzroku. 

Jak leczyć prezbiopię?

Kiedy pacjent zaczyna tracić stopniowo zdolność do akomodacji, wskazana staje się wizyta u okulisty lub optometrysty. W żadnym natomiast przypadku nie zalecamy samodzielnego zakupu okularów do bliży w aptekach lub drogeriach. 

Najprostszym rozwiązaniem dla osoby z prezbiopią będą okulary jednoogniskowe do bliży. Są one jednak skuteczne wyłącznie w odległości około 40 centymetrów, czyli do czytania książek, gazet i dokumentów. Do pracy przy komputerze odpowiednie okazują się często szkła biurowe, które zapewniają poprawne widzenie zarówno w obszarze bliskim, jak i pośrednim.

Jedną z najlepszych możliwości są szkła progresywne. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby z prezbiopią mogą mieć jedną parę skutecznych okularów na każdą odległość, a dodatkowo pracować w nich przy komputerze. Pacjenci z prezbiopią często wybierają także multifokalne soczewki kontaktowe, które potocznie nazywane są soczewkami progresywnymi. Mają one wiele mocy rozmieszczonych na powierzchni soczewki i umożliwiają wyraźne widzenie zarówno z dalekich, jak i bliskich odległości oraz z odległości pośrednich. Jeżeli podejrzewasz u siebie objawy prezbiopii, przyjdź do jednego z naszych salonów i skonsultuj się z naszymi specjalistami. Wystarczy, że pojawisz się na przykład w Warszawie, Ożarowie Mazowieckim lub Piasecznie. Zadbaj o zdrowie swojego wzroku!

YOU MAY ALSO LIKE

Optyk Mikulscy
Main Menu x