Wiele osób zadaje pytania, jak dobrać soczewki kontaktowe oraz jakie rodzaje soczewek są dostępne na rynku. Dobór odpowiednich soczewek kontaktowych i ich prawidłowa pielęgnacja pozwala bowiem cieszyć się komfortowym widzeniem i nie obawiać o zdrowie swoich oczu. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat tego, jak dobrać soczewki do wady.
Dobór soczewek kontaktowych pod względem długości ich użytkowania
Soczewki można podzielić ze względu na czas ich noszenia. W związku z tym wyróżnić można:
- jednodniowe (jednorazowe),
- wielokrotnego użytku (dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne).
Jednodniowe po zdjęciu z oka trzeba wyrzucić. Nie wymagają one pielęgnacji. To najzdrowszy i najbardziej higieniczny wariant. Jest on polecany szczególnie tym osobom, które do tej pory nie nosiły soczewek kontaktowych.
Soczewki wielokrotnego użytku wykorzystywane są przez określony czas. Wymagają one pielęgnacji. Oznacza to, że po ich zdjęciu trzeba je wyczyścić, a następnie zdezynfekować. Następnego dnia zakłada się natomiast tę samą parę wyczyszczonych soczewek. Prawidłowa ich pielęgnacja oraz systematyczna wymiana pozwalają zachować zdrowie oczu.
Materiał wykonania soczewek
Dostępne na rynku soczewki kontaktowe to tak zwane soczewki miękkie. Są one wykonane z elastycznych materiałów, które dopasują się do kształtu oka. Twarde są stosowane niezwykle rzadko i używa się ich głównie w przypadku konkretnych wskazań medycznych. Miękkie soczewki wykonane mogą być wykonane z:
- materiału hydrożelowego,
- materiału hydrożelowo-silikonowego.
Zarówno ten pierwszy, jak i drugi wariant jest miękki i dobrze nawilżony.
Jak dobrać soczewki do wady — badania
Dobór soczewek kontaktowych do wady wzroku obejmuje pełne badanie wzroku, a także indywidualny dobór typu i parametru soczewek kontaktowych. Sprawdzone zostają między innymi: topografia rogówki, promień krzywizny i rozmiar rogówki, stan nawilżenia spojówek, a także skład płynu łzowego. Dzięki temu możliwa jest maksymalna personalizacja soczewek kontaktowych. Zarówno ich rozmiaru, jak i grubości oraz krzywizny i typu materiału.
Specjaliści, którzy zajmują się doborem soczewek kontaktowych, dysponują specjalnymi tabelami przeliczeniowymi, dzięki którym możliwe jest szybkie przeliczenie mocy okularów na moc soczewek kontaktowych. Zawsze wskazane jest jednak wykonanie badania pod kątem soczewek, aby zweryfikować, czy dane soczewki zapewniają optymalną jakość widzenia i prawidłowo układają się na oczach.
Soczewki jak dobrać — testowanie
Ważne jest, aby pacjent przetestował soczewki kontaktowe w warunkach domowych. Prawidłowy ich dobór powinien oznaczać brak jakichkolwiek problemów z widzeniem. Może się jednak zdarzyć, że przez jakiś czas od założenia szkieł pacjent widzi nieostro. To całkowicie naturalne zjawisko, gdyż oczy nie są jeszcze przyzwyczajone do soczewek. Adaptacja może chwilę potrwać. W naszych gabinetach w Warszawie, Ożarowie Mazowieckim oraz w Piasecznie pracują wyłącznie doświadczeni okuliści i optometryści, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować szczegółowe badanie wzroku. W trakcie wizyt, których celem jest dobór soczewek, uczymy jak je zakładać, zdejmować oraz pielęgnować. Wszystko po to, aby nasi pacjenci mogli cieszyć się komfortowym użytkowaniem produktów od razu po powrocie do domu. Serdecznie zapraszamy do zapisów na dobór soczewek kontaktowych.