Okulary progresywne — co to jest? Wady i zalety okularów progresywnych

A
A

Wiele osób kupuje inne szkła do czytania i inne do patrzenia w dal. Wbrew pozorom nie trzeba mieć jednak dwóch par okularów o różnej mocy. Soczewki progresywne podzielone są bowiem na części przeznaczone do widzenia z różnych odległości.

Uniwersalne rozwiązanie ma spore grono swoich zwolenników. Decydując się na ich zakup, musisz pamiętać tylko o optymalnym doborze szkieł. Przekonaj się, czym są soczewki progresywne, jak działają, a także jakie mają wady oraz zalety.

Okulary progresywne — co to?

Okulary progresywne to przyrząd optyczny, którego szkła podzielone są na 3 obszary. Odpowiadają one różnym odległościom patrzenia. W związku z tym obszary soczewek progresywnych przeznaczone są do dalekich i bliskich odległości. Dodatkowo pośrodku znajduje się tak zwana strefa pośrednia. Górna część soczewki koryguje postrzeganie dali. Dół jest z kolei przeznaczony do patrzenia z bliższych odległości. Dla wielu osób to najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Pierwsze okulary progresywne pojawiły się jeszcze w 1959 roku. Aktualnie dostępne produkty działają jednak znacznie lepiej. Dzieje się tak za sprawą zaawansowanej technologii. Zarówno tej, która służy do produkcji szkieł progresywnych, jak i przeznaczonej do badania wzroku.

Okulary progresywne — jak działają?

Specjalna budowa szkieł, którą opisaliśmy, pozwala widzieć zarówno bliskie, jak i odległe obiekty. Użytkownik okularów progresywnych bardzo szybko przyzwyczaja się do sposobu ich działania. Nie odczuwa się bowiem przeskoku pomiędzy mocami. W soczewce progresywnej nie ma żadnej linii podziału, a wizja przesuwa się płynnie. W przypadku okularów z segmentem do bliży taki przeskok się pojawia, co może trochę dezorientować. W związku ze sposobem działania okularów progresywnych wiele osób uważa je za najbardziej wygodne i uniwersalne.

Okulary progresywne — jak działają?

Cena okularów progresywnych jest nieco wyższa niż jednoogniskowych lub dwuogniskowych. Warto jednak mieć świadomość, że koszt zakupu nie przekroczy kwoty, której potrzeba na dwie pary. Patrząc z tej perspektywy, zakup szkieł progresywnych to dobra decyzja pod względem finansowym. Za wadę uznać można także konieczność przyzwyczajenia się do tego rozwiązania. U osób, które do tej pory nie miały okularów progresywnych, może to zająć trochę czasu. Wielu użytkowników szybko jednak przekonuje się, że warto trochę poczekać i cieszyć się maksymalnym komfortem widzenia. Tym bardziej że okres adaptacji trwa zwykle od kilku godzin do kilkunastu dni. Przejdźmy teraz do zalet tego typu okularów.

Dzięki opisanej budowie soczewki progresywne dają możliwość widzenia obiektów z bliska i daleka. Nie mają jednak linii dwuogniskowej. W związku z tym zapewniają stopniową zmianę mocy od góry do dołu. Przechodzenie między strefami widzenia jest płynne i automatyczne. Każdy z obszarów można dostosować do indywidualnych potrzeb klientów. Oczywistą zaletą jest, że nie musisz mieć dwóch par okularów. To spore ułatwienie, gdyż nigdy nie dojdzie do sytuacji, że nie będziesz mógł czegoś przeczytać. Decydując się na dwie pary okularów, łatwo jest zapomnieć jednej z nich.

Wiele osób decyduje się na szkła progresywne zaraz po ukończeniu czterdziestego roku życia. Wtedy bowiem mogą pojawić się problemy z czytaniem — na przykład drobnego druku.

Okulary progresywne — problem z czytaniem

Soczewki progresywne są niezastąpione, gdy potrzebujesz ostrego widzenia z bliskich odległości. Możesz być pewien, że linijki tekstu nie będą się ze sobą zlewać. Wystarczy, że wykorzystasz obszar soczewki przeznaczony do bliży. W trakcie lektury nie będziesz o tym myśleć, jak patrzeć, gdyż Twój wzrok zacznie pracować automatycznie. Aby czytanie dawało maksymalny komfort, trzeba wykonać szczegółowe badania wzroku, uwzględniając każdą sferę soczewek. Masz wtedy gwarancję, że wzrok nie będzie się męczył nawet po kilku godzinach czytania. To szczególnie ważne na przykład wtedy, gdy korzystasz z komputera. Za ich sprawą nie będą także przeszkadzać Ci dokuczliwe zamglenia. Korzystanie z komputera bądź też czytanie książki ponownie stanie się prawdziwą przyjemnością. Najważniejsze jest jednak dopasowanie Twoich szkieł progresywnych.

Okulary progresywne co to — podsumowanie

Szkła progresywne podzielone są na strefy, a każda z nich odpowiada innej odległości widzenia. Okulary wyposażone w takie soczewki pozwalają widzieć zarówno dalekie, jak i bliskie obiekty. Opisywane rozwiązanie jest alternatywą do okularów, które dysponują tylko jedną mocą soczewek. Wbrew pozorom użytkownicy bardzo szybko przyzwyczajają się do tego rozwiązania. Doceniają także to, że nie muszą kupować dwóch par okularów. Nie potrzebują bowiem osobnej pary na przykład do czytania. Moc szkieł zmienia się bowiem w zależności od tego, przez jaką strefę się patrzy. Bardzo dużo osób decyduje się na zakup szkieł progresywnych po ukończeniu czterdziestego roku życia. Jeżeli uważasz, że okulary progresywne są dostosowane do Twoich potrzeb, zdecyduj się na nie. Wystarczy, że udasz się do sprawdzonego zakładu optycznego. Zapraszamy zatem do wizyty w jednym z naszych salonów. Na miejscu przeprowadzimy szczegółowe badania i

dopasujemy najlepszy model okularów progresywnych. Dobierzemy również stylowe oprawki, które będą idealnie pasować do twarzy i Twojej osobowości.

YOU MAY ALSO LIKE

Optyk Mikulscy
Main Menu x