Czy smog szkodzi oczom? Wpływ smogu na zdrowie oczu

A
A
grafika tytułowa - czy smog szkodzi oczom

Smog jest stale powracającym problemem. Myśląc o jego zgubnym działaniu większość osób ma na myśli choroby układu oddechowego oraz krwionośnego. Niektórzy jednak zadają pytanie, czy smog szkodzi oczom. Poniżej znajdziesz odpowiedź, a także dowiesz się, w jaki sposób można zadbać o narząd wzroku w niesprzyjających warunkach.

Wpływ smogu na zdrowie — schorzenia oczu

Zanieczyszczenie powietrza, a szczególnie wysokie stężenie pyłów:

  • PM10 i
  • PM2.5,

wpływa na zdrowie oczu.

Składniki smogu, takie jak związki organiczne, metale ciężkie i alergeny mogą wywoływać sporo problemów ze wzrokiem. Najczęściej prowadzą one do zespołu suchego oka. Dolegliwość ta objawia się suchością, pieczeniem, kłuciem oraz uczuciem piasku pod powiekami.

Długotrwała ekspozycja na smog zwiększa też ryzyko stanów zapalnych spojówek. Pojawić się może też nadwrażliwość na światło i zaburzenia produkcji łez. Czynniki te mogą powodować zarówno nadmierne łzawienie, jak i niewystarczające nawilżenie powierzchni oka.

W celu ochrony oczu w warunkach wysokiego zanieczyszczenia powietrza warto stosować odpowiednie krople nawilżające. Ponadto trzeba unikać kontaktu z dymem i pyłem oraz ograniczyć przebywanie na zewnątrz w okresach dużego smogu. Regularne kontrole u okulisty również są wskazane w celu wczesnego wykrycia i leczenia potencjalnych schorzeń.

Czy smog szkodzi oczom — jak dbać o wzrok?

Ochrona wzroku przed smogiem jest trudniejsza niż zabezpieczenie dróg oddechowych. Jednak istnieją skuteczne sposoby na zmniejszenie jego wpływu.

W czasie wysokiego stężenia smogu unikaj aktywności na zewnątrz. Zwłaszcza intensywnego wysiłku fizycznego. Zwiększa on bowiem ekspozycję na zanieczyszczenia. Staraj się też przebywać w zamkniętych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Używaj regularnie kropli nawilżających. Najlepiej takich bez konserwantów. Dzięki temu zapobiegniesz uczuciu suchości i pieczenia. Nawilżanie oczu jest ważne w okresie zimowym, gdy suche powietrze z ogrzewania dodatkowo je podrażnia.

Picie odpowiedniej ilości wody wspomaga naturalną produkcję filmu łzowego. Chroni on powierzchnię oka przed wysychaniem i drażniącym działaniem smogu.

Wprowadzenie nawilżacza do domu pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza. Zmniejsza to uczucie suchości oczu i poprawia ich komfort. Zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Okulary jako ochrona przed smogiem

Ochrona oczu przed smogiem dzięki okularom opiera się głównie na stworzeniu fizycznej bariery pomiędzy zanieczyszczonym powietrzem a powierzchnią oka.

Okulary o większych szkłach lub ściśle przylegające do twarzy, mogą ograniczać kontakt oczu z pyłami zawieszonymi (PM2.5, PM10). Dodatkowo izolują one oczy od kurzu, sadzy i innych cząstek zanieczyszczeń. 

Ponadto okulary zmniejszają wpływ wiatru, który może zwiększać ekspozycję na zanieczyszczenia i przyspieszać parowanie filmu łzowego.

Okulary sportowe zapewniają też lepszą ochronę niż standardowe modele, ponieważ przylegają bliżej do skóry i skuteczniej chronią oczy przed wpływem zanieczyszczeń powietrza.

Soczewki kontaktowe a smog

Najważniejsza zasada przy korzystaniu z soczewek kontaktowych to zachowywanie maksymalnej higieny. Regularne czyszczenie soczewek przy użyciu specjalistycznych płynów do pielęgnacji pozwala usunąć osady i zanieczyszczenia, które mogą zaszkodzić oczom.

Ważne jest również dokładne mycie rąk przed zakładaniem lub zdejmowaniem soczewek. Dzięki temu możesz zapobiec przenoszeniu zanieczyszczeń. 

Soczewki jednodniowe są świetną opcją dla osób, które przebywają w środowisku zanieczyszczonym smogiem. Ich codzienna wymiana na  nową, czystą parę minimalizuje ryzyko kontaktu z osadami. Zarówno odpowiednie okulary, jak i soczewki zakupisz w każdym z naszych salonów optycznych. 

YOU MAY ALSO LIKE

Optyk Mikulscy
Main Menu x