Co zrobić, żeby okulary nie parowały?

A
A
grafika do artykułu

Jeżeli Twoim problemem jest parowanie szkieł okularowych, być może zastanawiasz się, w jaki sposób zaradzić temu zjawisku. Istotna w tym kontekście jest świadomość, jaka dokładnie jest przyczyna zaparowanych okularów. Skorzystaj z naszych wskazówek i ciesz się komfortowym użytkowaniem szkieł. 

Skąd się bierze parowanie okularów?

Parowanie pojawia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Głównym źródłem parowania okularów jest wilgotność powietrza. Ciepłe powietrze zawiera większą ilość cząsteczek pary wodnej, które osadzają się na chłodniejszych powierzchniach szkieł okularowych. Parowanie soczewek okularowych może być uciążliwe zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do osłabienia warstwy hydrofobowej na ich powierzchni. Z tego też powodu istotne jest zarówno prawidłowe działanie wtedy, gdy okulary już zaparują, jak i zapobieganie parowaniu. 

Co zrobić, żeby okulary nie parowały?

Nie da się uniknąć sytuacji, w których nagle zmienia się temperatura otoczenia. To właśnie jej skoki powodują, że pojawia się problem w postaci zaparowanych okularów. Na szczęście możliwe jest skuteczne przeciwdziałanie parowaniu na przykład z wykorzystaniem specjalnych preparatów typu antypara. 

Aby okulary nie parowały, istotny jest także ich odpowiedni dobór. Niektóre modele soczewek wyposażone są bowiem w powłoki, które zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń i wilgoci. Mowa tutaj o powłokach aleofobowych oraz hydrofobowych. Takie powłoki są stosowane w przypadku wysokiej klasy szkieł. 

  • Powłoka aleofobowa jest cienką warstwą specjalnej substancji, która zapobiega osadzaniu się na powierzchni szkieł okularów cząsteczek kurzu oraz tłuszczu w postaci choćby odcisków palców. Struktura powłoki jest bardziej gładka od szkła i w związku z tym zanieczyszczenia nie mogą do niej swobodnie przylegać.
  • Powłoka hydrofobowa natomiast działa w sposób zbliżony do aleofobowej. W tym jednak przypadku kluczowym zadaniem jest ograniczenie pojawiania się pary na zabezpieczonej powierzchni szkieł. Woda ma zbierać się na szkłach okularów i samoczynnie spływać.

Optymalne jest wykorzystywanie specjalnych preparatów, a jednocześnie korzystanie z okularów z wyżej opisanymi zabezpieczeniami. 

Jak prawidłowo wyczyścić zaparowane okulary?

Istotne jest też, aby prawidłowo wyczyścić zaparowane okulary. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji okularów i czyszczeniu specjalnymi preparatami możliwe jest pozbycie się mgiełki z soczewek okularowych.

W związku z tym najpierw zdejmij okulary oburącz, tak aby nie wykrzywiać oprawki. Następnie spryskaj je preparatem do czyszczenia. Na końcu delikatnie wypoleruj szkła, korzystając ze ściereczki z mikrofibry. Odpowiednia pielęgnacja zapewni Ci utrzymanie ochronnej warstwy hydrofobowej w dobrym stanie, dzięki czemu na dłuższą metę zminimalizujesz parowanie okularów.

Pamiętaj o tym, że w internecie można znaleźć wiele domowych metod, które rzekomo mają zapobiec parowaniu soczewek. Nie warto jednak z nich korzystać. Wiele z domowych sposobów okazuje się szkodliwych dla Twoich okularów i może doprowadzić zarówno do zniszczenia szkieł, jak i oprawek okularowych. 

Pamiętaj o tym, że okulary z zabezpieczającą przed parowaniem powłoką możesz zakupić w każdym z naszych salonów optycznych. Jesteśmy dostępni w Warszawie, Ożarowie Mazowieckim oraz w Piasecznie.

YOU MAY ALSO LIKE

Optyk Mikulscy
Main Menu x