Okulary dla dziecka — najważniejsze informacje

A
A

Jeżeli jesteś rodzicem i zauważasz u swojego dziecka problemy ze wzrokiem, powinieneś zdecydować się na przeprowadzenie badań. W wielu przypadkach skłonić mogą Cię do tego symptomy nieskorygowanej wady wzroku, takie jak choćby problemy z koncentracją, bóle głowy albo mrużenie oczu u Twojej pociechy. Koniecznie dowiedz się, jak wygląda kwestia badania wzroku i noszenia okularów w tak młodym wieku.

Okulary dla dziecka — informacje na temat badania wzroku

Przeprowadzanie regularnych badań wzroku u młodego człowieka jest bardzo ważne. Badania diagnostyczne powinny być wykonywane co najmniej co roku. Znacznie częściej zatem niż w przypadku osób dorosłych. Co prawda bardzo niewielka nadwzroczność to w większości przypadków tak zwana nadwzroczność fizjologiczna. W wielu jednak sytuacjach konieczne okazuje się dobranie odpowiednich okularów dla dzieci. 

Analogicznie dzieje się w przypadku, gdy u najmłodszych diagnozowana jest krótkowzroczność. W przypadkach natomiast zdiagnozowanego u dzieci astygmatyzmu, który często towarzyszy nadwzroczności lub krótkowzroczności, potrzebne stają się okulary cylindryczne. Badanie wzroku u dzieci wykonuje optometrysta. Jest to specjalista z zakresu ochrony zdrowia, który skupia się na rozwiązywaniu problemów związanych ze wzrokiem. 

Pierwsze okulary dla dziecka — co warto wiedzieć?

Wiele osób zadaje pytania, takie jak choćby, jak często zmieniać dziecku okulary. Nie ma dokładnie określonego czasu. Wszystko zależy tutaj od rozwoju wzroku dziecka oraz jego jakości widzenia w aktualnie posiadanych soczewkach. Z tego też powodu tak ważne jest regularne kontrolowanie widzenia w trakcie badań. 

Czym natomiast powinny cechować się dobre okulary dla dzieci? Powinny one być przede wszystkim lekkie. Z tego powodu doskonałym wyborem są szkła plastikowe. Kluczowa jest również odporność na uderzenia oraz zarysowania. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że najmłodsi użytkownicy okularów mają mnóstwo energii, którą zużywają między innymi na boisku, na podwórku oraz w domu. Bardzo ważne jest również dopasowanie do kształtu twarzy. Twoje dziecko nie może przecież odczuwać dyskomfortu w trakcie ich noszenia i musi mieć świadomość, że wygląda w tych okularach dobrze.

Aby Twoje dziecko było zadowolone z zakupionych okularów, powinny być one wybrane przez nie samodzielnie. Z tego też powodu w dobrych salonach optycznych panuje przyjazna atmosfera zabawy. Warto również wskazać młodemu człowiekowi, że inne dzieci, znajomi oraz rodzina także noszą okulary. W ten sposób młody człowiek w pełni zaakceptuje fakt noszenia stylowych oprawek. Co jednak dzieje się w sytuacji, gdy okulary dla dzieci ulegną zniszczeniu?

Dzieci w okularach — kwestie naprawy i gwarancji

W przypadku, gdy z jakichś powodów dojdzie do uszkodzenia okularów Twojego dziecka, możliwe jest dokonanie naprawy. Dobre salony optyczne mają bowiem dostęp do ogromnej liczby części zamiennych, na które nie trzeba długo czekać. W zależności od tego, czy obowiązuje jeszcze okres gwarancyjny, możliwe jest nieodpłatne wykonanie naprawy. Jeżeli natomiast oprawki nie są już na gwarancji, również możesz skorzystać z profesjonalnego serwisu. W takich przypadkach nasz salon optyczny reaguje błyskawicznie i sprawia, że Twoja pociecha może po krótkim czasie cieszyć się z pełnego komfortu widzenia oraz noszenia okularów.

Aby młody człowiek dbał o okulary i aby jak najrzadziej była potrzebna ich naprawa, warto poinstruować dziecko, w jaki sposób należy przechowywać, ściągać i zakładać oraz czyścić okulary. Badanie wzroku u dzieci nie jest zatem jedynym zadaniem naszych specjalistów. Wielu informacji może udzielić także optometrysta. Dzięki temu całkiem prawdopodobne, że kwestia naprawy nie będzie Cię dotyczyć. 

Badanie wzroku u dzieci i okulary — podsumowanie

Jeżeli zauważasz u swojego dziecka symptomy wskazujące na problemy ze wzrokiem, takie jak między innymi trudności z koncentracją czy mrużenie oczu, warto przeprowadzić badania wzrokowe. Regularne badania u dzieci są istotne i powinny być przeprowadzane co najmniej raz do roku. Specjalista, którym jest optometrysta, dokonuje diagnozy i pomaga dobrać odpowiednią korekcję optyczną. Pierwsze okulary dla dziecka powinny być lekkie, odporne na uszkodzenia i dobrze dopasowane do kształtu twarzy. Dzieci w okularach muszą przecież po prostu dobrze się czuć. Spore znaczenie ma również, aby dziecko samodzielnie wybrało, jakie oprawki chce nosić.

W przypadku uszkodzenia, w wielu salonach optycznych istnieje możliwość naprawy, niekiedy objętej gwarancją. Takim miejscem jest nasz salon optyczny, do którego koniecznie przyjdź ze swoim dzieckiem, aby otrzymać profesjonalne wsparcie w zakresie badania wzroku oraz doboru okularów dla dziecka. Serdecznie zapraszamy po pierwsze okulary dla dziecka właśnie do nas!

YOU MAY ALSO LIKE

Optyk Mikulscy
Main Menu x