Fotochromy do samochodu i na rower — baza wiedzy

A
A
kobieta w okularach fotochromowych

Okulary rowerowe z fotochromem stanowią sporą ochronę przed promieniowaniem UV. Zabezpieczają one bowiem między innymi przed żółknięciem oraz utratą przezierności soczewki ocznej. Pozwalają także na bardziej komfortową jazdę. Koniecznie sprawdź podstawowe informacje na temat naszych okularów z fotochromem. Dowiedz się, czym są i kiedy warto je wybrać.

Czym są okulary rowerowe z fotochromem?

Okulary fotochromowe na rower to przyrząd optyczny, który łączy funkcję korekcyjną oraz ochronną. Chroni w związku z tym nie tylko przed słońcem, ale także przed działaniem promieniowania UV. Dodatkowo okulary fotochromowe gwarantują ochronę przed światłem niebieskim. Modele okularów z fotochromem mają często soczewki w kolorach szarym, brązowym oraz szaro-zielonym. 

Za działanie okularów fotochromowych odpowiadają pigmenty fotochromowe, które w ogromnych ilościach znajdują się w szkłach. W momencie, gdy pozostają one w spoczynku, nie zmieniają swojego zabarwienia. Natomiast w sytuacji, gdy zostają wystawione na ekspozycję słoneczną, cząsteczki pigmentu zmieniają kształt. Po zmianie położenia pigmenty ograniczają przenikanie światła przez szkło. W efekcie szkła okularów przybierają wymienione wcześniej barwy, czyli kolor szary, brązowy bądź też szaro-zielony.

Kiedy warto wybrać fotochromy do samochodu?

Okulary rowerowe to nie jedyne zastosowanie fotochromów. W wielu przypadkach przydają się one także do jazdy samochodem. W sporym stopniu chronią one bowiem między innymi przed rażącymi odblaskami. Te ostatnie pojawiają się między innymi na samochodach, na asfalcie oraz na budynkach.

Dla sporej liczby kierowców okulary fotochromowe są wybawieniem, gdyż chronią oczy przed czynnikami zewnętrznymi znacznie skuteczniej niż klasyczne okulary przeciwsłoneczne.

Opisywane produkty doskonale dostosowują się również do różnych warunków oświetleniowych. To ważne tym bardziej ze względu na to, że w trakcie jazdy samochodem poziom widoczności może zmieniać się bardzo dynamicznie.

Do czego jeszcze przydadzą się dobre okulary fotochromatyczne?

Dobre okulary dla rowerzystów z fotochromem można wykorzystać nie tylko do jazdy samochodem oraz rowerem. Nierzadko korzystają z nich także narciarze. Na stokach narciarskich widoczność może zmieniać się bardzo dynamicznie. Fotochromy bezproblemowo dostosowują się do wszelkich zmian, dzięki czemu narciarze mogą cieszyć się maksymalnym komfortem.

Wykorzystanie opisywanych okularów jest możliwe także wśród wędkarzy. W tym przypadku istotne jest znaczące redukowanie promieniowania UV, które odbija się od tafli wody. Jednocześnie bardzo mocno zmniejsza się także zmęczenie oczu w trakcie łowienia ryb w miejscach mocno nasłonecznionych.

Z kolei okulary fotochromowe na grzyby docenisz nie tylko za ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, ale również za poprawienie kontrastu. Dzięki temu znacznie prościej będzie Ci dostrzec grzyby, które znajdują się na przykład pośród liści oraz trawy. 

Podsumowanie

Okulary z fotochromem oferują wysoką ochronę przed promieniowaniem UV oraz poprawiają komfort jazdy zarówno na rowerze, jak i w samochodzie. Są to przyrządy optyczne, które dostosowują się do różnych warunków oświetleniowych, zmieniając kolor soczewek (szary, brązowy, szaro-zielony). Dzieje się to w odpowiedzi na ekspozycję na światło. Działanie to jest możliwe dzięki pigmentom fotochromowym zawartym w szkłach.

Poza jazdą na rowerze lub samochodem okulary fotochromowe są również użyteczne dla narciarzy, wędkarzy oraz grzybiarzy, dostosowując się dynamicznie do zmieniających się warunków świetlnych i poprawiając komfort widzenia w różnorodnych sytuacjach. Jeżeli interesuje Cię opisywane rozwiązanie i chcesz przekonać się, jak sprawdzą się u Ciebie okulary z fotochromem, koniecznie przejrzyj naszą ofertę. Pamiętaj również o tym, że w każdej chwili możesz skorzystać ze wsparcia naszych specjalistów. Wystarczy, że pojawisz się w którymś z naszych salonów optycznych.

YOU MAY ALSO LIKE