Tłuszczyk na oku to narośl pojawiająca się na spojówce. Ma postać błony naciekającej na rogówkę. Choć zazwyczaj to zmiana łagodna, w niektórych przypadkach prowadzi do podrażnień, suchości oka i pogorszenia wzroku. Czy tłuszczyk na oku zniknie samoistnie? Dlaczego w ogóle powstaje? Jak go wyleczyć? Dziś odpowiemy na te pytania.
Tłuszczyk na oku – przyczyny i objawy
Czy wiesz, skąd bierze się tłuszczyk na oku? Winne temu są różne czynniki wpływające na stan spojówki oka. Poznajmy przyczyny tłuszczyka na oku.
Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV
Słońce to jeden z głównych czynników prowadzących do zmian degeneracyjnych spojówki. Nadmierne promieniowanie UV uszkadza komórki oka.
Zanieczyszczenia powietrza i podrażnienia mechaniczne
Smog, kurz i inne substancje drażniące prowadzą do mikrourazów skóry, spojówki i rogówki. Stałe podrażnienie powoduje jej przerost i sprzyja powstawaniu tłuszczyka.
Zespół suchego oka
Przewlekła suchość oka sprzyja stanom zapalnym i podrażnieniom, które mogą pośrednio zwiększać ryzyko zmian na powierzchni oka. Godziny spędzane przed ekranami powodują, że rzadziej mrugamy, a film łzowy szybciej wysycha. Dziś jest to bardzo powszechny problem.
Długotrwałe noszenie soczewek kontaktowych
Długotrwałe noszenie soczewek kontaktowych podrażnia spojówki. Źle dobrane lub niewłaściwie pielęgnowane soczewki zwiększają ryzyko stanów zapalnych. Pośrednio taka sytuacja może przyczynić się do powstania tłuszczyka.
Predyspozycje genetyczne
U niektórych osób skłonność do zmian spojówkowych jest uwarunkowana genetycznie. Jeśli w Twojej rodzinie były przypadki tłuszczyka, ryzyko jego wystąpienia u Ciebie jest większe.
A jakie są objawy tłuszczyka na oku? Jest on małą, miękką naroślą na spojówce lub powiece. Ma postać żółtawych lub białych plam widocznych w okolicy wewnętrznego kącika oka.
Jak powstrzymać promieniowanie UV?
Oto sposoby, dzięki którym ograniczysz ekspozycję skóry, powiek i oka na promienie UV. Tak powstrzymasz niebezpieczne zmiany i unikniesz wspomnianej dolegliwości.
- Noś okulary przeciwsłoneczne.
- Wkładaj chustę lub kapelusz z szerokim rondem.
- Unikaj długotrwałego przebywania na słońcu – ogranicz ilość światła słonecznego, zwłaszcza między godziną 10:00 a 16:00.
- Stosuj filtry UV w oknach – zapewnij sobie folie ochronne lub filtry blokujące promienie UV.
Jak dbać o skórę powiek, by zapobiec tłuszczykowi?
Skóra powiek oka jest delikatna, więc pielęgnuj ją, by zapobiec wystąpieniu objawów choroby oczu. Dbaj o nawilżenie oczu i powiek, chroń je przed słońcem, unikaj pocierania oka, regularnie oczyszczaj skórę i stosuj zdrową dietę.
Czy tłuszczyk na oku zniknie samoistnie?
Czy tłuszczyk na oku zniknie bez zabiegu medycznego? W większości przypadków niezbędne jest leczenie tłuszczyka na oku. Bywa też tak, że schorzenie pozostaje na oku przez całe życie pacjentów. Narośl rośnie lub przeszkadza Ci w widzeniu? Koniecznie skontaktuj się z okulistą.
Jak zapobiegać powstawaniu tłuszczyka?
Tłuszczyk na powiekach powstaje w wyniku starzenia się skóry czy ekspozycji na słońce. Po to, by zapobiegać jego powstawaniu, dbaj o kondycję powiek. Pomogą w tym odpowiednia pielęgnacja skóry powiek i unikanie czynników drażniących jak kurz czy dym.
Jak zapobiegać tłuszczykowi i usunąć go z oka?
Przyczyny tłuszczyka na oku mogą się wzajemnie nakładać, więc dbaj o oczy. Stosuj okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i nawilżaj oczy, a unikniesz zabiegu usunięcia tłuszczyka na oku.
Przyczyny występowania tłuszczyka różnią się w zależności od stylu życia pacjentów. Dzięki trosce o oczy i regularnym konsultacjom z okulistą zapobiegniesz tej chorobie.
Tłuszczyk na oku rzadko zanika samoistnie. Choć w niektórych przypadkach zmiany są niewielkie, w innych wymagają leczenia, czyli zabiegu medycznego, aby go usunąć. Zabieg nie zawsze jest jednak konieczny. Obserwuj zmiany na oczach. Ewentualnie skontaktuj się z okulistą. Zauważy on niepokojące objawy, zanim staną się początkiem choroby.