Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

A
A

Odpowiednio dobrane okulary decydują o tym, jak ludzie będą Cię postrzegać. Spory wpływ na optymalną decyzję zakupową ma kształt Twojej twarzy. Z tego powodu warto wziąć pod uwagę wiedzę, którą od dekad wykorzystują eksperci w salonach optycznych. Poniżej przedstawimy Ci zatem, jak dobrać oprawki, aby doskonale w nich wyglądać.

Jak dobrać okulary — typy kształtów twarzy

Wyróżniamy następujące typy twarzy według jej kształtu

  • twarz owalna,
  • twarz okrągła,
  • twarz trójkątna,
  • twarz kwadratowa,
  • twarz podłużna.

W przypadku twarzy owalnej najszerszym miejscem jest linia kości policzkowych. W tym przypadku występuje również dość wysokie czoło, a podbródek jest podłużny i wyraźnie zaokrąglony. Twarz okrągła charakteryzuje się tym, że wysokość oraz szerokość twarzy jest zbliżona. Osoby z tym kształtem mają relatywnie niskie czoło, raczej pełne policzki i zaokrąglony podbródek. Twarz trójkątna cechuje się wysokim i szerokim czołem oraz mocno zaznaczonym podbródkiem. Cechą charakterystyczną jest dość łagodna linia szczęki. Kwadratowa twarz ma podobną szerokość oraz wysokość, a jednocześnie dość szerokie czoło i podbródek. Mocno zaznaczone są zarówno linia podbródka, jak i policzków oraz skroni. Twarz podłużną rozpoznasz przede wszystkim po pionowej linii podbródka oraz policzków i skroni. Cechą charakterystyczną jest także wysokie czoło. 

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Okulary do owalnego kształtu twarzy

Jeżeli chcesz dobrać okulary korekcyjne do twarzy owalnej, mamy dla Ciebie dobrą informację! Do tego kształtu pasują praktycznie wszystkie rodzaje opraw. W związku z tym będą Ci pasować zarówno oprawki kanciaste, jak i owalne. Podobnie również nie musisz przejmować się grubością ramek oraz ich odcieniem. Mamy w tym przypadku jedną kluczową wskazówkę. Zwróć uwagę na szerokość górnej ramki okularów. Takie rozwiązanie nie zaburzy bowiem idealnych proporcji Twojej twarzy. 

Oprawki Caroline Abram

Okulary do okrągłego kształtu twarzy

Okulary odpowiednio dobrane do okrągłego kształtu twarzy powinny nieco zaostrzyć jej koliste linie. Doskonałym tego przykładem jest dobór oprawek typu kocie oczy. Przy tym wyborze Twoja twarz optycznie się wyszczupla. Drugą cenną wskazówką jest wybór modelu z częściową ramką. To rozwiązanie nie tylko nadaje twarzy smukłości, ale również jest bardzo modne w ostatnich latach. Odradzamy w tym przypadku dobór cienkich ramek. Pomimo że są one modne, zdecydowanie lepiej będziesz się prezentować w opisanych wyżej wariantach. Ostatnią wskazówką dotyczący doboru okularów do twarzy okrągłej jest unikalnie owalnych oprawek. W ten sposób twarz może wyglądać na bardziej okrągłą, niż jest w rzeczywistości.

Oprawki Prada

Okulary do trójkątnego kształtu twarzy

Kiedy dobierasz okulary korekcyjne do twarzy trójkątnej, ważne jest odwrócenie uwagi od jej górnej części. Doskonale w tym przypadku sprawdzają się zarówno oprawy owalne, jak i okrągłe. W kwestii kolorystyki postaw raczej na jasne odcienie. Takie rozwiązanie subtelnie złagodzi ostre rysy. Wysokie czoło ułatwia w tym przypadku dobór okularów o okrągłym kształcie. Dobrym wyborem mogą okazać się także oprawki typu oversize. 

Oprawki Gigi Studios

Okulary do kwadratowego kształtu twarzy

Jak dobrać okulary do kwadratowej twarzy? Cenne jest wysmuklenie oraz złagodzenie rysów. Postawić możesz na przykład na okrągłe lub owalne oprawy. Ciekawy efekt mogą dać w tym przypadku kocie oczy. Zdecydowanie unikaj jednak kanciastych ramek. Podobnie jak w pozostałych przypadkach warto kierować się zasadą przeciwieństwa. Dobrze zatem łagodzić ostre rysy i nadawać wyrazistości, gdy twarz jest na przykład okrągła lub owalna. 

Oprawki Tom Ford

Okulary do podłużnego kształtu twarzy

Wybór oprawek do kształtu podłużnego to także równoważenie proporcji. W związku z tym podobnie jak w przypadku twarzy kwadratowej postaw raczej na okrągłe oprawki. W przypadku okularów przeciwsłonecznych idealne okazują się tak zwane pilotki. Zrezygnuj raczej z małych i wąskich opraw z niewielką wysokością soczewek okularowych. 

Oprawki MINI

Kolor włosów a odcienie oprawek

Wybór odpowiedniego odcienia ramek okularów korekcyjnych zależy również od koloru Twoich włosów. Jeżeli masz na przykład intensywnie rude włosy, możesz wybrać wyrazisty i jaskrawy kolor opraw. Z kolei, jeśli nie chcesz rzucać się w oczy, warto postawić na bardziej stonowane odcienie. W tym drugim przypadku nieocenione mogą okazać się ramki w pastelowych barwach. Dodatkową kwestią jest podział na barwy ciepłe oraz zimne. Twoje włosy, oczy oraz karnacja przynależą do jednej z tych kategorii. W tym przypadku także postaraj się znaleźć równowagę. W związku z tym postaw na nieco chłodniejsze odcienie oprawek, jeśli masz typowo „ciepłą” urodę. 

Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy — podsumowanie

Dobieranie oprawek korekcyjnych wymaga zwrócenia uwagi między innymi na typ urody. Spore znaczenie ma kształt twarzy, fryzura i kolor włosów, a także karnacja. Dobrze wykwalifikowany optyk potrafi profesjonalnie ocenić kształt twarzy klientów, a także zaproponować najlepsze warianty. Warto jednak jeszcze przed wizytą w salonie mieć podstawową wiedzę na temat doboru okularów do twarzy. Serdecznie zapraszamy do wizyty w jednym z naszych salonów. Na miejscu dobierzemy okulary do kształtu twarzy, a także charakteru, stylu oraz wymagań każdego klienta. 

YOU MAY ALSO LIKE

Optyk Mikulscy
Main Menu x