Jak wygląda badanie wzroku i badanie dna oka?

A
A
badanie okulistyczne

Wielu naszych klientów zastanawia się przed wizytą w salonie optycznym, czy badanie wzroku boli. Sporo osób zadaje również pytania, jak wyglądają poszczególne badania. Poniżej wskażemy Ci podstawowe informacje na ten temat. Dowiesz się między innymi, jak przygotować się na badania, czy są one bolesne oraz jak wyglądają. 

Jak przygotować się na badanie wzroku u okulisty?

Przed przyjściem na badania wzroku zalecamy nieprzeciążania tego narządu. W związku z tym warto zredukować czas spędzany przed ekranem. Wskazane jest również, aby się zrelaksować. Wysoki poziom stresu może bowiem negatywnie wpływać także na jakość widzenia. Przed przybyciem na badania nie zalecamy nadmiernego spożycia kawy, a także alkoholu. Wszystkie te czynniki mogą bowiem zaburzyć rezultat przeprowadzonej diagnostyki. 

Jak wyglądają poszczególne badania wzroku? Wizyta u okulisty

Osoby, które zastanawiają się, jak wygląda badanie wzroku, zadają pytanie między innymi o to, czy ono boli. Diagnostyka jest na szczęście całkowicie bezbolesna. Obejmuje ona między innymi ocenę:

  • oczodołów,
  • powiek,
  • wielkości gałek ocznych,
  • mobilności gałek ocznych.

Na samym początku lekarz kieruje swoją uwagę na ogólny stan oka. Następnie sprawdza ostrość widzenia. W tym celu może wykorzystywać między innymi:

  • tablice Snellena,
  • badanie USG,
  • autorefraktometr.

Wykorzystanie tablic to bardzo popularna metoda badania. Pacjent w trakcie badania czyta literki, a także rozpoznaje obrazki w różnych rozmiarach. Oczy badane są w tym przypadku oddzielnie. Badanie USG natomiast, czyli badanie ultrasonograficzne jest techniką diagnostyczną, która daje możliwość oceny struktury wewnętrznej gałki ocznej. Jednocześnie możliwa jest ocena ciała szklistego, a także siatkówki. Autorefraktometr z kolei to urządzenie, które w bardzo krótkim czasie dostarcza informacji na temat ewentualnych wad wzroku. W żadnym wypadku badanie z wykorzystaniem autorefraktometru nie może jednak zastąpić pełnego badania wzroku i dopasowania szkieł kontaktowych. 

Jak wygląda badanie dna oka?

Zdrowie oczu dotyczy także ich tylnej części. Rozpoznanie nieprawidłowości w obszarze dna oka pozwala zidentyfikować niektóre choroby (m.in. siatkówki, plamki, błony naczyniowej, nerwu wzrokowego, a także ciała szklistego). Z tego powodu warto wiedzieć, jak wygląda badanie dna oka.

Do przeprowadzenia prawidłowej diagnostyki wykorzystuje się między innymi elektryczny oftalmoskop. W trakcie oftalmoskopii urządzenie generuje skoncentrowaną wiązkę światła. Okulista natomiast sprawdza z bliska źrenice pacjenta. Wziernik okulistyczny, czyli oftalmoskop został wyposażony w odpowiednie filtry, za sprawą których możliwe jest zredukowanie natężenia światła. Tym samym badanie osób, które są wrażliwe na ten bodziec, jest znacznie bardziej komfortowe.

Często wykorzystujemy także tak zwany wziernik Fisona. W tym przypadku badanie polega na wykorzystaniu specjalnego kasku z wbudowanymi soczewkami, a także filtrami. Okulista spogląda przez niego na oko pacjenta, a obraz, który widzi, jest mocno powiększony. Ogromną zaletą tego badania jest możliwość przestrzennego, czyli stereoskopowego obejrzenia wnętrza oka. 

Badanie z wykorzystaniem soczewki Volka polega z kolei na umieszczeniu jej bardzo blisko oka pacjenta. Specjalista dzięki jej wykorzystaniu otrzymuje powiększony obraz siatkówki, który może następnie przeanalizować, wykorzystując mikroskop szczelinowy. Zdecydowaną zaletą tego badania także możliwość przestrzennego obejrzenia oka, a także wykorzystania wąskiej wiązki światła. Dzięki temu możliwe jest lepsze zaobserwowanie wszelkich szczegółów na dnie oka. 

Podsumowanie

Badanie wzroku, a także badanie dna oka to ważne działania diagnostyczne, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Dzięki nim możliwe jest wykrycie różnych chorób oraz wad, a następnie zaproponowanie metod korekcji i leczenia. Przed wykonaniem badania zalecamy się zrelaksować, a także unikać przeciążania organizmu. 

Lekarz okulista wykonuje badania z wykorzystaniem narzędzi, takich jak między innymi tablice Snellena, autorefraktometr, a także badanie USG. Do badań dna oka wykorzystuje się natomiast między innymi elektryczny oftalmoskop, wziernik Fisona oraz soczewkę Volka.

Wszystkie te narzędzia pozwalają lekarzom na dokładną obserwację oraz analizę zdrowia oczu, a także wykrycie ewentualnych problemów ze wzrokiem. Jeżeli interesuje Cię szczegółowe badanie wzroku, serdecznie zapraszamy do jednego z naszych salonów. 

YOU MAY ALSO LIKE

Optyk Mikulscy
Main Menu x